XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: четиринадесет години по-късно“

събота, 16 октомври 2021 21:49

Разглеждате снимки от XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: четиринадесет години по-късно“

Вижте пълен текст на XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: четиринадесет години по-късно“

На откриването на конференцията присъства и министърът на финансите на Република България д-р Валери Белчев.

На откриването на конференцията присъства и министърът на финансите на Република България д-р Валери Белчев.

&bdquo;За мен е чест и удоволствие да приветствам с добре дошли всички вас на юбилейната конференция&ldquo;, с тези думи се обърна към присъстващите <strong>ръководителят на катедра&nbsp;&bdquo;МИО и бизнес&rdquo;&nbsp;проф. д-р Миланка Славова</strong>. Тя представи официалните гости на президиума и подчерта заслугите на&nbsp;<span>главния секретар по научноизследователските проекти на УНСС</span> доц. д-р Светла Бонева, която инициира конференцията преди 20 години и играе активна роля в организацията и провеждането на форума. Проф. Славова изтъкна, че катедрата продължава да води конкурентноспособни специалности, че са първите, които въвеждат програма на английски език в бакалавърска степен, участват в дуални програми със световни университети, създават нови специалности, за последните 6 години имат над 75 докторанти.

„За мен е чест и удоволствие да приветствам с добре дошли всички вас на юбилейната конференция“, с тези думи се обърна към присъстващите ръководителят на катедра „МИО и бизнес” проф. д-р Миланка Славова. Тя представи официалните гости на президиума и подчерта заслугите на главния секретар по научноизследователските проекти на УНСС доц. д-р Светла Бонева, която инициира конференцията преди 20 години и играе активна роля в организацията и провеждането на форума. Проф. Славова изтъкна, че катедрата продължава да води конкурентноспособни специалности, че са първите, които въвеждат програма на английски език в бакалавърска степен, участват в дуални програми със световни университети, създават нови специалности, за последните 6 години имат над 75 докторанти.

На откриването <b>ректорът проф. д-р Димитър Димитров</b> във видео обръщение подчерта значимостта на събитието. Той припомни, че ежегодно над 30 доклада от тази конференция се публикуват в специализиран сборник. &bdquo;Похвално е, че последните години те се индексират в база данни<b> </b>CEEOL и различни други източници, свързани с реферирани бази данни. Темата на конференцията винаги е актуална, защото през годините придобихме достатъчно опит и знания затова какво предстои за страната ни в рамките на ЕС.&ldquo;

На откриването ректорът проф. д-р Димитър Димитров във видео обръщение подчерта значимостта на събитието. Той припомни, че ежегодно над 30 доклада от тази конференция се публикуват в специализиран сборник. „Похвално е, че последните години те се индексират в база данни CEEOL и различни други източници, свързани с реферирани бази данни. Темата на конференцията винаги е актуална, защото през годините придобихме достатъчно опит и знания затова какво предстои за страната ни в рамките на ЕС.“

<b><span>Министърът на финансите д</span>-р Валери Белчев</b>, доктор на катедра &bdquo;МИО и бизнес&ldquo;, разказа как като дете, въпреки че бил добър ученик, не обичал да ходи на училище, защото се чувствал вързан на едно място. Това, което отключило промяната било приемането му в УНСС. &bdquo;Усещах, че съм в среда на съмишленици и че преподавателите срещу мен са достатъчно мъдри и достойни да ме водят по пътя ми. Имал съм щастието да уча и навън, но винаги съм се връщал в УНСС. Наистина вярвам в доброто, което се случва в тази катедра и не трябва да сме скромни в доказването на това нещо.&ldquo;

Министърът на финансите д-р Валери Белчев, доктор на катедра „МИО и бизнес“, разказа как като дете, въпреки че бил добър ученик, не обичал да ходи на училище, защото се чувствал вързан на едно място. Това, което отключило промяната било приемането му в УНСС. „Усещах, че съм в среда на съмишленици и че преподавателите срещу мен са достатъчно мъдри и достойни да ме водят по пътя ми. Имал съм щастието да уча и навън, но винаги съм се връщал в УНСС. Наистина вярвам в доброто, което се случва в тази катедра и не трябва да сме скромни в доказването на това нещо.“

<span>Днешният ден е празник не само на катедрата, но и на целия университет, заяви&nbsp;<strong>зам.-ректорът по научноизследователска дейност и международно сътрудничество&nbsp;</strong></span><b>доц. д-р Михаил Мусов.&nbsp;</b><span>&bdquo;Катедра &bdquo;МИО и бизнес&ldquo; е една от емблематичните катедри на нашия университет. На нея й приляга подобен форум. Форум, който с течение на годините също се превърна в емблематичен. Едната причина за това е задължителното участие в конференцията на официални лица, които милеят за нашия университет. Тази връзка със заинтересованите страни е много важна, защото предпоставя т.н. импакт, а той е в основата на третата мисия на висшето образование. Другата особеност на форума е традиционният конкурс за икономическа разработка по темата на конференцията, предназначен за студенти.&ldquo;&nbsp;</span>

Днешният ден е празник не само на катедрата, но и на целия университет, заяви зам.-ректорът по научноизследователска дейност и международно сътрудничество доц. д-р Михаил Мусов. „Катедра „МИО и бизнес“ е една от емблематичните катедри на нашия университет. На нея й приляга подобен форум. Форум, който с течение на годините също се превърна в емблематичен. Едната причина за това е задължителното участие в конференцията на официални лица, които милеят за нашия университет. Тази връзка със заинтересованите страни е много важна, защото предпоставя т.н. импакт, а той е в основата на третата мисия на висшето образование. Другата особеност на форума е традиционният конкурс за икономическа разработка по темата на конференцията, предназначен за студенти.“ 

&bdquo;Поводът е чудесен и поздравявам организаторите за постоянството и творческото търсене в това да се проследи развоя на европейската интеграция в един 20-годишен период&ldquo;, приветства събитието <strong>председателят на Съюза на икономистите в България</strong> <b>проф. д.ик.н. Татяна Хубенова-Делисивкова</b>. &bdquo;Тази конференция дава повод за изява на българската икономическа интеграция в ЕС. Това, което катедра &bdquo;МИО и бизнес&ldquo; направиха е похвално, тя винаги е имала принос към развитието на българската икономика със стремежа за вграждане в световните процеси и преструктуриране на международните отношения. Катедрата развива икономика на знанието&ldquo;, отбеляза проф. Хубенова.

„Поводът е чудесен и поздравявам организаторите за постоянството и творческото търсене в това да се проследи развоя на европейската интеграция в един 20-годишен период“, приветства събитието председателят на Съюза на икономистите в България проф. д.ик.н. Татяна Хубенова-Делисивкова. „Тази конференция дава повод за изява на българската икономическа интеграция в ЕС. Това, което катедра „МИО и бизнес“ направиха е похвално, тя винаги е имала принос към развитието на българската икономика със стремежа за вграждане в световните процеси и преструктуриране на международните отношения. Катедрата развива икономика на знанието“, отбеляза проф. Хубенова.

&bdquo;За мен е голяма чест и вълнение в институционалното ми качество на декан да приветствам този утвърден форум. В днешното забързано и динамично време да имаш установена традиция да събираш научната общност на едно място е голямо постижение. Това вече е институция&ldquo;, отбеляза <b>доц. д-р Мария Бакалова</b>, <strong>декан на факултет &bdquo;Международна икономика и политика&rdquo;.</strong> &bdquo;Катедра &bdquo;МИО и бизнес&ldquo; е ядро и движеща сила на факултет &bdquo;Международна икономика и политика&ldquo; и това е признато от всички нас. Катедрата е с голяма история. През нея са преминали поколения, които се надграждат и имат приемственост<span>&ldquo;</span>, подчерта тя.

„За мен е голяма чест и вълнение в институционалното ми качество на декан да приветствам този утвърден форум. В днешното забързано и динамично време да имаш установена традиция да събираш научната общност на едно място е голямо постижение. Това вече е институция“, отбеляза доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика”. „Катедра „МИО и бизнес“ е ядро и движеща сила на факултет „Международна икономика и политика“ и това е признато от всички нас. Катедрата е с голяма история. През нея са преминали поколения, които се надграждат и имат приемственост, подчерта тя.

<b>Проф. д.ик.н. Бистра Боева</b><strong>, заслужил професор на УНСС, дългогодишен ръководител на катедра &bdquo;МИО и бизнес&ldquo;</strong> подчерта, че човешкия фактор е основен и изключително важен. Тя сравни 20-то издание на конференцията с поколение Z, което е уверено и демонстрира себе си, а не подражава. Проф. Боева обърна внимание, че изнесените през годините и днес доклади, не разглеждат ЕС само в рамките на регламенти и директиви, а в контекста на неговото участие в глобалните процеси и явления.

Проф. д.ик.н. Бистра Боева, заслужил професор на УНСС, дългогодишен ръководител на катедра „МИО и бизнес“ подчерта, че човешкия фактор е основен и изключително важен. Тя сравни 20-то издание на конференцията с поколение Z, което е уверено и демонстрира себе си, а не подражава. Проф. Боева обърна внимание, че изнесените през годините и днес доклади, не разглеждат ЕС само в рамките на регламенти и директиви, а в контекста на неговото участие в глобалните процеси и явления.

&bdquo;Форумите, които организира Университетът за национално и световно стопанство, съчетават трудната комбинация от актуалност и устойчивост. Настоящата конференция е един от примерите за тази устойчивост. Междинните работни резултати от редица научно-изследователски проекти са били обявявани пред научната общност неведнъж на тази конференция. Дебатите нерядко са били разгорещени, времето често не е достигало на панелистите, а многото постъпващи въпроси са традиционно предизвикателство за модераторите на работните панели&ldquo;, обобщи <strong>създателят на проекта</strong> <b>доц. д-р Светла Бонева</b>.

„Форумите, които организира Университетът за национално и световно стопанство, съчетават трудната комбинация от актуалност и устойчивост. Настоящата конференция е един от примерите за тази устойчивост. Междинните работни резултати от редица научно-изследователски проекти са били обявявани пред научната общност неведнъж на тази конференция. Дебатите нерядко са били разгорещени, времето често не е достигало на панелистите, а многото постъпващи въпроси са традиционно предизвикателство за модераторите на работните панели“, обобщи създателят на проекта доц. д-р Светла Бонева.

Доц. Бонева подчерта, че тази конференция би била невъзможна без активното участие в организацията на колегите й от катедрата, както и като автори на изключително интересни доклади. &bdquo;Искам да благодаря специално на модераторите на отделните панели на конференцията &ndash; доц. д-р Силвия Кирова, доц. д-р Александър Христов, доц. д-р Доброслав Моллов, доц. д-р Васил Петков, гл. ас.д-р Моника Моралийска. Проф. д-р Светлана Александрова беше научен ръководител на днешния ни гост &ndash; министърът на финансите д-р Валери Белчев. На нея дължим и неговото участие в нашия форум. Всички ръководители на катедрата през последните 20 години &ndash; проф. д-р Миланка Славова, доц. д-р Иван Стойчев и проф. д.ик.н. Бистра Боева, ежегодно са работили за утвърждаването на този научен форум и за развитието на катедрата като цяло&ldquo;, допълни тя.

Доц. Бонева подчерта, че тази конференция би била невъзможна без активното участие в организацията на колегите й от катедрата, както и като автори на изключително интересни доклади. „Искам да благодаря специално на модераторите на отделните панели на конференцията – доц. д-р Силвия Кирова, доц. д-р Александър Христов, доц. д-р Доброслав Моллов, доц. д-р Васил Петков, гл. ас.д-р Моника Моралийска. Проф. д-р Светлана Александрова беше научен ръководител на днешния ни гост – министърът на финансите д-р Валери Белчев. На нея дължим и неговото участие в нашия форум. Всички ръководители на катедрата през последните 20 години – проф. д-р Миланка Славова, доц. д-р Иван Стойчев и проф. д.ик.н. Бистра Боева, ежегодно са работили за утвърждаването на този научен форум и за развитието на катедрата като цяло“, допълни тя.

&bdquo;Ежегодно, съвместно със Студентския съвет организираме и студентско състезание. Тазгодишният състав на журито, което ще отличи най-добрите студенти, включва нашите по-млади колеги: гл. ас.д-р Васил Гечев, гл. ас. д-р Моника Моралийска, гл. ас.д-р Валентин Билянски, ас. д-р Маргарита Иванова. Научният секретар на катедрата - доц. д-р Силвия Кирова, е председател на научното жури за оценка на студентските разработки, а в състава му влизат също докторант Мартин Петков и един студент, представител на Студентския съвет &ndash; тази година по решение на студентите това е Грета Попова&ldquo;.

„Ежегодно, съвместно със Студентския съвет организираме и студентско състезание. Тазгодишният състав на журито, което ще отличи най-добрите студенти, включва нашите по-млади колеги: гл. ас.д-р Васил Гечев, гл. ас. д-р Моника Моралийска, гл. ас.д-р Валентин Билянски, ас. д-р Маргарита Иванова. Научният секретар на катедрата - доц. д-р Силвия Кирова, е председател на научното жури за оценка на студентските разработки, а в състава му влизат също докторант Мартин Петков и един студент, представител на Студентския съвет – тази година по решение на студентите това е Грета Попова“.

Галерия снимки от XX международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: ч ...