УНСС инициира създаването на Асоциация на езиковите училища в България

вторник, 04 април 2023 17:30

В УНСС се проведе учредително събрание на Асоциацията на езиковите училища в България.

Сдружението се създава по инициатива и под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.

Доц. д-р Антония Пенчева, ръководител на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност, доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра „МИО и бизнес“, доц. д-р Светла Бонева, гл. секретар по научноизследователските проекти (от дясно наляво)

Учредители на Асоциацията са седем езикови училища – „Първа английска езикова гимназия“, гр. София, „Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“, гр. София, 203. Профилирана езикова гимназия „Свети Методий", гр. София, 22. СЕУ „Георги С. Раковски“, гр. София, 133. СУ „А. С.Пушкин", гр. София, 18. СУ „Уилям Гладстон", гр. София, Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“, гр. Кюстендил. УНСС се включва с двама свои представители – доц. д-р Васил Петков, ръководител катедра "МИО и бизнес" и доц. д-р Антония Пенчева, Ръководител катедра "Чужди езици и приложна лингвистика".

Учредителите на Асоциацията на езиковите училища в България

Ректорът на проф. д-р Димитър Димитров приветства участниците в събитието и подчерта, че УНСС е бизнес университет с богато портфолио от специалности във всички области на социално-икономическия живот и това е една от предпоставките за успешно сътрудничество с езиковите гимназии.

Като ползи за бъдещата дейност на Асоциацията той изтъкна, че УНСС е част от елитната университетската мрежа ENGAGE.EU в партньорство с 8 водещи европейски университета в областта на икономиката и социалните науки. В рамките на ENGAGE.EU има много възможности за колаборация със средните училища, младежите получават привилегията да учат в общности и да усъвършенстват езиковите си познания.

Ректорът посочи, че УНСС предлага шест бакалавърски програми с преподаване на английски език и въвежда нови конкурентни учебни програми като „Киберсигурност и електронно управление“, „Компютърна обработка и анализ на данни“ и „Педагогика“, при които владеенето на чужди езици също са от съществено значение. Предстои да бъде открита и нова специалност „Приложна лингвистика“.

Проф. д-р Димитър Димитров обърна внимание, че УНСС и езиковите училища могат да си партнират успешно и при организирането на съвместни състезания по чужди езици, като даде пример с успешното сътрудничество с Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) в това отношение.

Доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра „МИО и бизнес“ представи историята и мисията на УНСС от създаването му през 1920 г. досега и отбеляза, че Университетът предлага 47 бакалавърски и 88 магистърски програми, има осем факултета – Общоикономически, Финансово-счетоводен, Управление и администрация, Икономика на инфраструктурата, Международна икономика и политика, Приложна информатика и статистика, Бизнес факултет и Юридически факултет и в него преподават близо 500 преподаватели. Тясната връзка между образование и бизнес е причината за много добрата реализация на възпитаниците на УНСС. Над 97% от тях се реализират на пазара на труда до първата година от завършването си. Той изтъкна, че 10 министър-председатели на Република България и над 150 министри са възпитаници на Университета.

Зам.-ректорът по учебната дейност проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова заяви, че в политиката на УНСС е залегнала интеграцията на средните училища, университета и партньорите от бизнеса и от практиката. Тя допълни, че възпитаниците на езиковите училища са едни от най-подготвените и най-мотивираните, а в специалностите с преподаване на английски език голяма част от студентите са именно възпитаници на тези гимназии. „Партньорството между УНСС и езиковите училища е вече факт, но искаме да го институциализираме и ще ви подкрепим във всички инициативи, защото смятаме, че този плавен преход от езиковата гимназия към висшето училище е важен“, каза проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова.

„Над 90 % от студентите, които идват в специалностите от нашия факултет, а това са „Международни икономически отношения“, „Международни отношения“, „Политология“ и „Европейска политика и икономика“ са всъщност от езикови училища и нивото им на подготовка е изключително високо. Мисля, че това сътрудничество по не толкова видим начин всъщност е било налично, именно чрез вашите ученици, които стават наши студенти“, каза доц. д-р Елена Симеонова, зам.-декан по учебната работа на факултет „Международна икономика и политика" и главен секретар по акредитацията на УНСС.

Доц. д-р Елена Симеонова и Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора“ (от дясно наляво)

Доц. д-р Антония Пенчева, ръководител на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“ акцентира, че в УНСС се преподават два чужди езика. Първият чужд език е този, с който кандидат-студентите постъпват, изучавали са и владеят на достатъчно добро ниво. „Това, че Вашите възпитаници идват от езикови гимназии и имат едно много високо ниво на владеене на първия чужд език не означава, че в УНСС ще си загубят времето и няма да придобият нови знания, защото езиковото обучение в нашия университет е специализирано и е съобразено със специалността и професионалната област“.

От УНСС представиха данни, според които през миналата учебна година от приблизително 5500 кандидат-студенти, над 1300 са от езикови гимназии от цялата страна, което е около 20% от всички кандидат-студенти, от тях 777 човека са се записали да учат в Университета. Половината от тези студенти са избрали специалности, които са свързани с изучаване или са с преподаване на чужд език, останалите са се записали в други специалности.

Представителите на езиковите училища благодариха на УНСС за инициативата и споделиха, че за тях асоциацията ще е стъпка към задълбочаване на връзката между средното и висшето образование, както и ще даде възможност за сътрудничество по отношение на кариерното ориентиране на зрелостниците.

Асоциацията се създава с цел да съдейства за постигане на добре координирана съвместна дейност между езиковите училища, от една страна и езиковите училища и УНСС от друга, да улеснява участието в проекти с цел модернизиране на училищната среда и повишаване качеството на образователния процес. Организирането на кръгли маси, дискусии, семинари и други с цел съвместно обсъждане на въпросите за връзката между средното и висшето образование в България, провеждането на езикови състезания, открити лекции, посещения в интерес на учениците от езиковите училища в България също са в обхвата на сътрудничеството.

Участниците подписаха Протокол за учредяване и приеха Устав на асоциацията.

За председател на сдружението бе избран доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра „МИО и бизнес“.

На събитието присъстваха и доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност на УНСС, Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора“, проф. д-р Янка Тоцева, в.и.д. ръководител катедра „Педагогика", доц. д-р Моника Моралийска-Иванова, зам.-ръководител катедра „МИО и бизнес", ст. преп. д-р Албена Стефанова, преподавател по английски език в катедра „Чужди езици и приложна лингвистика".

Езикови училища от Бургас, Хасково, Правец и Монтана също заявиха желание да се включат в асоциацията след като тя бъде вписана в Агенцията по вписванията.

Галерия снимки от УНСС инициира създаването на Асоциация на езиковите училища в България ...