Менторско кафе - как се реализира стартъп проект срещна студенти и Фонда на фондовете

петък, 19 януари 2024 16:32

Стартъп хъбът към Междууниверситетския център за развитие на кариерата (МЦРК) срещна студенти с лектори по стартъп проекти на менторско кафе. Гост-ментори бяха д-р инж. Дочка Василева, и.д. директор на управление „Проектна информация и финансиране“ на Фонд мениджър на финансови инструменти в България и г-н Ивайло Иванов, директор на Founder Institute Eastern Europe. На събитието „Менторско кафе с Фонда на фондовете“ присъстващите получиха отговори на въпроси, възникващи при реализирането на стартъп проекти: от къде да се започне, как се изготвя план, от какъв екип има нужда, кои са успешните стъпки за стартирането на проекта и източниците на финансиране.

Г-н Атанас Димитров, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата, г-н Ивайло Иванов, проф. д-р Цветана Стоянова, в.и.д. зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, г-н Илиян Чабуклийски, председател на Студентски съвет, д-р Дочка Василева

Проф. д-р Цветана Стоянова, в.и.д. зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, благодари на д-р инж. Дочка Василева, която всяка втора седмица от месеца консултира нашите студенти, както и на Ивайло Иванов. „Радвам се, че те са с нас и съм сигурна, че тези от вас, които днес споделят своите идеи, ще намерят в тяхно лице консултантите, които ще им разкрият тайните на доброто презентиране пред инвеститорите.“ Припомняйки състезанието по стартъп от миналата година, в което са участвали 10 екипа, тя уточни: „Тази година искаме да надграждаме и наред с екипи от УНСС ще има и такива от други университети. Идеята ни е да се получи една добра конкурентна среда, в която най-добрите да победят, съответно да получат и награди, за което ще сме благодарни и на нашите спонсори. Тази година сме решили да направим и хекатон, свързан с иновативните идеи в екологията. Надявам се нашият университет да бъде водещ и в това направление“.

„Това, което предоставя Стартъп хъбът, като услуга, е как вашата старъп идея да достигне до фазата на финансиране и да се реализира по най-лесния и бърз начин“, подчерта г-н Атанас Димитров, директор на Междууниверситетския център за развитие на кариерата. „За нас ще е чест и удоволствие, ако вие като наши студенти или тези, които ползват услугите на единствения Междууниверситетски център за развитие на кариерата в страната, заедно достигнем до този етап на реализиране на стартъп идея. Пред вас има три пътя – да работите за друг, да не работите или да работите за себе си. Предполагам, че вие бихте искали да работите за себе си. Ние ще ви подкрепим с всички средства, с които разполагаме. Разчитаме и вие, като почитатели на стартъп екосистемата, да сте посланици и да разпространявате информацията, за да достигне тя до другите студенти. Вярвам, че със съвместни усилия можем да успеем да реализираме вашите идеи.“

Г-н Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет, поздрави МЦРК за инициативите им, които са полезни за всеки един студент и са добър старт за развитие на идеите им. „Срещите на студентите с хора от бизнеса, от които да почерпят знания и опит, е прекрасна възможност, която нашият университет предоставя.“

Гост-менторът г-н Ивайло Иванов представи работата на компанията Founder Institute и я определи като най-големия в света „presit accelerator“. „Хващаме хора с идеи и 15 седмици правим тренировки, накрая те изграждат стартъп структура. През акселератора са минали 10 000 компании от 100 държави и 200 града. Всяка година се събират 2 кохорти, всяка от по 70 кандидати, от които завършват само 10–15 души. Над 60% от хората не успяват да го завършат, което е добре. Защото, когато бързо успееш да разбереш, че идеята не става, че не си готов да дадеш 2 години от живота си за нея или че не разполагаш с необходимите знания, умения и ресурси, за да я реализираш – това е най-голямата услуга, която някой може да ти направи, а именно – да ти спести време. Защото веднъж като тръгнеш по предприемаческия път, идеите идват много бързо, но е важно как ги изпълняваш.“

„Ще се радваме, ако можем да ви помогнем за развитието на вашите идеи за бизнес и стартъпи. Приветстваме ви да дойдете при нас и да ги споделите, а ние да ви дадем насоки и финансиране“, подчерта д-р инж. Дочка Василева. Тя призова студентите да се подготвят и да развиват идеите си.  

Д-р Василева покани присъстващите на Националния конкурс за младежки стартъп, подчертавайки, че студентите на УНСС имат капацитет и добри идеи.  

Гл. ас. д-р Виктория Недева-Атанасова и гл. ас. д-р Шазие Юсеин-Мяшкова от Кариерния център към ЦО-БАН, с които МЦРК има дългогодишно и ползотворно партньорство, получиха подаръци с новото лого на Центъра

На срещата присъстваха студенти и преподаватели не само от УНСС, но и от други университети, както и докторанти от БАН. 


Фонд на фондовете - „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД разпределя целево публични средства от европейски програми и национално съфинансиране чрез специализирани механизми за подкрепа. Дружеството гарантира ефективно и устойчиво използване на европейските средства и изгражда капацитет за управление на финансови инструменти на национално ниво. Неговата основна мисия е подпомагането на иновативните идеи да се превръщат в успешни бизнеси чрез привличането на чужди инвестиции.

The Founder Institute е доказаната мрежа в света за превръщане на идеи във финансируеми стартиращи фирми в глобалния бизнес. Компанията е основана през 2009 г. от серийния предприемач Адео Реси и неговия колега Джонатан Гричан. Идеята за програмата е породена от работата на TheFunded.com, където става ясно, че на повечето предприемачи в етапи на идеята и стартиране им липсват структура, обратна връзка и мрежа за поддръжка, необходими за успеха.


  

Галерия снимки от Менторско кафе - как се реализира стартъп проект срещна студенти и Фонда на фонд ...