Министърът на образованието и науката се срещна с ръководството на УНСС

сряда, 10 юни 2020 14:10

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посети УНСС и разговаря с ректора проф. д-р Димитър Димитров. Двамата обсъдиха актуалните проблеми и предстоящите задачи, свързани с развитието на висшето образование и на УНСС.

Министър Вълчев и ректорът проф. Димитров

На среща с разширения състав на Ректорско-деканския съвет в Голямата конферентна зала министър Вълчев представи основните цели, заложени в проекта на Стратегията за развитие на висшето образование в Р България за периода 2020 – 2030 г., и начините за постигането им. Стигнахме крайната степен на масовизация на висшето образование, сега навлизаме в етап на фундаментални промени, каза той. Новите поколения, които влизат на пазара на труда, трябва да са подготвени не просто да сменят  работните си места, но и професиите си. За тях ученето през целия живот ще е реалност, а не пожелание. На студентите през следващото десетилетие ще им бъде необходима по-широка подготовка в бакалавърската степен, а след това – по една, две и повече магистратури и специализации според нуждите на бизнеса. Висшите училища ще приемат по-малко студенти, но със значително по-голямо финансиране и с по-високи изисквания, за да се гарантира качеството на висшето образование. Сега разговорът трябва да бъде за това какво и как учат студентите, как да повишаваме изискванията към тях, как да се подобри качеството на преподаването. Наше задължение – на министерството и на университетите – е да работим заедно и да постигнем съгласие накъде трябва да вървим, посочи министърът.

В Голямата конферентна зала

След успешно осъщественото дистанционно онлайн обучение по време на епидемията, което беше високо оценено от студентите, нашето виждане е да продължаваме в този дух, каза ректорът проф. Димитров. Обмисляме възможност да въведем и хибридна форма, която да съчетава присъствено с онлайн обучение. Продължаваме да развиваме традиционно добрите си връзки с бизнеса, за да осигуряваме все повече стажантски програми на нашите студенти. Искаме последният им семестър преди дипломирането да бъде във фирми, за да усвояват практически умения. Възстановяването на икономиката след кризата изисква експертиза и знания и нашият университет е пряко ангажиран с това. Последният пример е участието на наши изследователи в новосъздадения Експертен консултативен съвет към министъра на икономиката, заяви ректорът.

Целта ни е висшите училища да бъдат разпознаваеми на картата на висшето образование. Министерството на образованието и науката ще насърчава стратегии за общи програми, споделяне на ресурси, включване в европейски университетски мрежи. Стремим се да създадем модел, който да ви стимулира да инвестирате в подобряване на репутацията, и освен конкуренция да има и сътрудничество между университетите, посочи министър Вълчев.

Членовете на Ректорско-деканския съвет направиха предложения и дадоха конкретни препоръки, които да залегнат в проекта на Стратегията за висшето образование. Министър Вълчев пое ангажимент те да бъдат разгледани и взети под внимание при общественото обсъждане.

Във връзка със 100-годишнината на университета проф. Димитров връчи юбилейни монети и плакети „100 години УНСС“ на министър Вълчев и на проф. д-р Борислав Борисов, ректор (2003 – 2011 г.) и почетен ректор на нашия университет (на снимките долу).

Министър Вълчев честити юбилея на УНСС и открои приноса на нашия университет за цялостното социално-икономическо развитие на страната. Той  пожела университетът да продължи да надгражда постигнатото и да става все по-силен център на висшето образование и на академичното развитие.

Проф. Борисов благодари за отличието и заяви: „Тази награда е от значение за мен, но и за цялата академична общност и доверието, с което сме работили заедно. Тя е послание към следващото поколение, което зае ръководните постове в университета. Имат нашата подкрепа и съм убеден, че ще се справят добре, а ние ще помагаме“.

Галерия снимки от Министърът на образованието и науката  се срещна с ръководството на УНСС ...